Fotowoltaika w starym budynku

fotowoltaika w starym domu

Panele fotowoltaiczne stały się popularną metodą produkcji energii. Chociaż energii słonecznej jest pod dostatkiem, wiele osób waha się przed wykorzystaniem jej w swoich domach lub firmach. Uważają, że jest to zbyt skomplikowane lub kosztowne do wdrożenia. Energię słoneczną można jednak zastosować zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Nawet jeśli nie mieszkasz w nasłonecznionym miejscu, nadal możesz czerpać korzyści z energii słonecznej.

Czy w starym budynku można założyć fotowoltaikę?

Jednym z przykładów jest instalacja fotowoltaiczna na starym budynku w Katowicach w Polsce. Dach budynku został zastąpiony panelami słonecznymi do produkcji energii odnawialnej. Projekt ten jest wykonalny ze względu na obfitość światła słonecznego w okolicy. Wiele starych budynków ma wystarczająco dużo miejsca na panele słoneczne na dachach. Ten projekt pokazuje, że każdy może z łatwością wdrożyć energię słoneczną do swojego życia.

Nowoczesna energia ze słońca

Każda instalacja fotowoltaiczna ma towarzyszący system zasilania do magazynowania wytworzonej energii elektrycznej. Stare systemy wykorzystywały akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale nowoczesne wykorzystują akumulatory litowo-jonowe. Są one wydajniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska niż starsze modele. Niestety wiele starych systemów wykorzystuje inny rodzaj baterii, którą należy wymienić. Dla wielu starszych instalacji korzystne byłoby zmodernizowanie ich systemów, aby mogły pracować z pełną wydajnością.  

Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?

Najlepszym sposobem na wdrożenie energii słonecznej w życiu jest zainstalowanie paneli na dachu. Nie będziesz musiał niczego instalować na ścianach lub oknach. Panele z dachu będą wytwarzać energię elektryczną ze słońca. Wiele starych budynków ma wystarczająco dużo miejsca na dachach na panele słoneczne. Wystarczy znaleźć wykonawcę, a nawet zapytać znajomego elektryka, który chce i jest w stanie wykonać instalację. Po zainstalowaniu paneli możesz zacząć wytwarzać energię elektryczną i zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych.  

Nie czekaj, tylko zdecyduj się na panele fotowoltaiczne

Instalacja paneli słonecznych na starszych budynkach to świetny sposób na wykorzystanie darmowej energii odnawialnej. W wielu starszych budynkach na dachach jest wystarczająco dużo miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych. Ich instalacja jest łatwa i znacznie zmniejsza ślad węglowy, nie wymagając od Ciebie dużego wysiłku. Każdy może z łatwością wprowadzić energię słoneczną do swojego życia!

Możesz również polubić