Ochrona odgromowa budynku

Ochrona odgromowa budynku

Piorun jest jedną z najpotężniejszych sił natury i może uderzyć wszędzie. Każdego roku około 1 miliona ludzi zostaje rannych przez pioruny, a około 24 000 ginie. Wiele osób zginęło, ponieważ nie byli chronieni przed uderzeniami piorunów. Ochrona odgromowa ratuje życie i mienie, ale wielu właścicieli domów nie ma takiej ochrony, ponieważ jest bardzo droga. 

Ochrona odgromowa jest niedroga i łatwa w instalacji

Większość domów ma już zainstalowaną ochronę odgromową, w tym system uziemienia elektrycznego. System uziemienia chroni domową instalację elektryczną przed uderzeniami pioruna. Systemy te obejmują pręty uziemiające zakopane w ziemi w pobliżu instalacji elektrycznej domu. Pręt uziemiający czyli potocznie zwany piorunochron to metalowy przedmiot, który łączy obiekt z naturalną elektrycznością ziemi. Oznacza to, że domowa instalacja elektryczna jest chroniona przed uderzeniami piorunów. Właściciele domów powinni regularnie sprawdzać system uziemienia swojego domu, aby upewnić się, że działa on prawidłowo.

Inne systemy odgromowe

Oprócz systemów uziemiających istnieją inne sposoby ochrony domu przed uderzeniem pioruna. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie systemu krat na dachu. Składa się z miedzianego lub aluminiowego pręta, który wystaje z górnej części dachu i kończy się na dole szpikulcem lub kulą. Ten typ systemu zapobiega przedostawaniu się pioruna do domowej instalacji elektrycznej.

Innym sposobem ochrony domu przed uderzeniem pioruna jest podziemny system zwany pętlą. Pętla składa się z podziemnej rury wypełnionej glikolem polipropylenowym w pobliżu fundamentu domu i podłączonej do pręta uziemiającego w pobliżu zasilania domu. Pozwoli to bezpiecznie trzymać prąd z dala od domu i zmniejszyć szkody spowodowane przez burzę.

Możesz również polubić