Elektryczność daje nam wszystko
Elektryczność to pozornie niemożliwa koncepcja. Trudne do zrozumienia, opisania i wyjaśnienia. Wiele osób uważa to za dziwne i niewiarygodne. Trudno sobie wyobrazić jakąś niewidzialną siłę, która oświetla nasze domy, gotuje nasze posiłki i uruchamia nasze urządzenia. Tę moc, która oświetla nasz świat niewidzialną siłą, nazywamy „elektrycznością”.
Początki elektryczności
Pierwsi ludzie zaobserwowali błyskawice — zjawisko naturalne — kiedy po raz pierwszy zauważyli elektryczność. Pierwsi naukowcy odkryli, że błyskawice są powodowane przez elektryczność statyczną – tak powstał termin „elektryczność statyczna”. Benjamin Franklin zademonstrował siłę elektryczności statycznej w swoim słynnym eksperymencie z latawcem.
Naukowcy i wynalazcy zaczęli szukać sposobów wykorzystania elektryczności statycznej do własnych celów. Stąd mamy szeroką gamę produktów i technologii, które dziś wykorzystują energię elektryczną.
Ludzie od wieków używali elektryczności do celów medycznych. Lekarze w starożytnej Grecji na początku swoich badań nad elektrycznością, używali ryb elektrycznych do leczenia pacjentów z reumatyzmem i dną moczanową. W XVIII wieku Luigi Galvani odkrył, że mięśnie kurczą się pod wpływem prądu; w rezultacie został pierwszym naukowcem, któremu udało się zademonstrować, w jaki sposób elektryczność aktywuje mięśnie i nerwy. To odkrycie skłoniło lekarzy do opracowania terapii elektrowstrząsowej i innych metod leczenia obejmujących wstrząsy elektryczne o wysokim napięciu – z których wszystkie są nadal stosowane.
Pomimo skojarzeń ze zjawiskami paranormalnymi, nauka udowodniła, że elektryczność jest potężnym narzędziem zdolnym do zmiany świata, jaki znamy.
Bez elektryczności dzisiejszy świat by nie istniał
Sposób, w jaki korzystamy z energii elektrycznej, zmienił się diametralnie na przestrzeni lat. Ludzie używali świec i lampionów, kiedy potrzebowali światła w nocy. Dziś mamy elektryczne latarnie uliczne, które sprawiają, że nasze drogi są bezpieczniejsze, oświetlając je w nocy.
Energii elektrycznej używamy również do zasilania wszystkich naszych urządzeń:
- lodówki
- kuchenki mikrofalowe
- pralki
- telewizory
- smartfony
- komputery
- inteligentne domy
- inne urządzenia są bezużyteczne bez prądu.
Potrzebujemy prądu tak samo, jak potrzebujemy jedzenia i wody. Przyjmujemy za pewnik, jak bardzo polegamy na tej mistycznej sile w naszym codziennym życiu, ale łatwo zrozumieć, dlaczego ma ona reputację dziwacznej lub niepokojącej. Elektryczność jest czymś, czego nie możemy zobaczyć ani dotknąć, ale każdego dnia zasila ona wiele dziedzin naszego życia, od zasilania oświetlenia po przeprowadzanie operacji ratujących życie.