Inteligentne domy to już nie nowość

Inteligentne domy

Inteligentny dom to każdy dom wyposażony w urządzenia elektryczne, które można obsługiwać za pomocą smartfona lub komputera. Urządzeniami elektrycznymi mogą być systemy oświetleniowe, centra rozrywki, lodówki i inne. Inteligentne domy mogą również składać się z przyjaznych dla środowiska komponentów, takich jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Wielu właścicieli domów jest zainteresowanych tworzeniem inteligentnych domów, ponieważ zapewniają one wygodę i są przyjazne dla środowiska. Jednak tworzenie i eksploatacja inteligentnych domów jest kosztowna.  

Inteligentne domy to już standard

Większość inteligentnych domów wykorzystuje system technologii Internetu do sterowania urządzeniami elektrycznymi. System ten składa się z koncentratora, który łączy się z Internetem przez WiFi lub kabel Ethernet. Koncentrator wysyła dane do urządzenia sterującego oraz urządzeń elektrycznych w domu. Większość urządzeń elektrycznych jest sterowana za pomocą aplikacji na smartfonie lub laptopie. Hub monitoruje również bezpieczeństwo mieszkańców domu i może wezwać pomoc, jeśli intruz zakłóci działanie systemu. Podzespoły elektryczne inteligentnego domu są zazwyczaj droższe niż w tradycyjnym domu. Konsumenci muszą ponosić wyższe koszty z góry, aby kupić inteligentne urządzenia. Muszą również płacić miesięczne opłaty za domowy system IoT. Jednak te systemy elektryczne są również znacznie bardziej energooszczędne niż systemy tradycyjne. Zużywają mniej energii do obsługi i ładowania smartfona właściciela domu, dzięki czemu oszczędzają pieniądze na miesięcznych rachunkach za media. Ponadto inteligentne urządzenia mogą z czasem uczyć się nawyków właścicieli domów i odpowiednio dostosowywać ich wydajność. Oszczędza to jeszcze więcej energii bez utraty wydajności.  

Jakie są wady inteligentnego domu?

Jedną z głównych wad inteligentnych domów jest to, że można je zhakować. Ponieważ wiele systemów inteligentnego domu łączy się z Internetem, są one podatne na ataki hakerów, podobnie jak inne urządzenia i sieci podłączone do Internetu. Włamanie do inteligentnego domu umożliwia intruzom wyłączenie kamer bezpieczeństwa, otwarcie drzwi lub wyłączenie zasilania w dowolnym momencie, narażając mieszkańców na niebezpieczeństwo. Ponadto hakerom łatwo jest przejąć kontrolę nad automatycznymi funkcjami bezpieczeństwa, które może mieć inteligentny dom, takimi jak syreny lub automatyczne wezwania pomocy.

Korzyści z posiadania inteligentnego systemu do zarządzania domem

Chociaż stworzenie inteligentnego domu jest drogie i ma pewne minusy, oferuje właścicielom domów znaczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi domami. Ponadto właściciele domów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media, mogą znacznie skorzystać na zastosowaniu inteligentniejszego systemu elektrycznego w swoim domu. Na szczęście niektórzy producenci wdrażają środki bezpieczeństwa, które utrudniają hakowanie — więc możliwe jest stworzenie bezpiecznego inteligentnego domu, jeśli przeprowadzisz badania!

Możesz również polubić