Jak sprawdzić przyczynę braku prądu?

Jak sprawdzić przyczynę braku prądu?

Brak prądu – co się mogło stać?

Nagły i nieoczekiwany brak prądu może wytrącić z równowagi. Sytuacja, której nie lubi żadna osoba. Co robić w tym przypadku? Na pewno nie można panikować, pomstując na działania elektrowni. Wszystko da się logicznie wyjaśnić. Zanim ktokolwiek będzie szykował już telefon do miejscowej elektrowni, żądając wyjaśnień, powinien sprawdzić, co lub kto odpowiedzialny jest za zaistniałą sytuację. Nerwy potęgować będą stres, a ten chyba nikomu nie jest potrzebny.

Gdzie nie ma prądu?

Zawsze, w pierwszym kroku, należy sprawdzić, czy brak prądu odnosi się tylko do pojedynczego gospodarstwa domowego. Może się bowiem okazać, że jest to potężniejsza awaria, która pozbawiła również prądu okoliczne domostwa. Jeżeli tak jest faktycznie, należy szykować się na telefon do miejscowego pogotowia elektrycznego. Aczkolwiek, warto zapytać w okolicy, czy już ktoś przypadkiem nie dzwonił i nie posiada interesujących informacji o ewentualnym okresie zakończenia awarii. Jeżeli nie – czas na to, aby samodzielnie zadzwonić. Im wcześniej taki telefon zostanie wykonany, tym szybciej odpowiednie służby wezmą się za usuwanie awarii.

Zbyt duża ilość sprzętów elektrycznych

Awaria dotyczy tylko jednego domu? Czas na to, aby sprawdzić, czy w jednym momencie nie została podłączona zbyt wielka ilość urządzeń elektrycznych. Często tak bywa, przez co sieć jest cała obciążona. Nadwyżka poboru energii może sprawić, że bezpieczniki nieoczekiwanie zmienią swoje miejsce, które na ogół, na co dzień jest zupełnie inne. Warto pomyśleć, czy przed tym jak zabrakło prądu, ktoś nie podłączył nowego urządzenia? Może to być np. ładowarka od komórki lub też zapalone światło w pokoju dziecka. W ten sposób szybko będzie można dojść do tego, które to z urządzeń jest „winowajcą” zaistniałej sytuacji. Ze spokojem – bezpieczniki można ponownie podłączyć do odpowiednich miejsc, pamiętając o tym, żeby w jednym momencie nie podłączać tak wielkiej ilości urządzeń elektrycznych.

Stara instalacja elektryczna

Takie usterki w postaci braku prądu pojawiają się coraz częściej? Warto zadać sobie pytanie odnośnie tego, czy instalacja elektryczna nie powinna zostać już wymieniona na nową lub gruntownie zmodernizowana. Samodzielnie nie da się tego sprawdzić, ale można wezwać do pomocy odpowiedniego specjalistę, który będzie w stanie odpowiedzieć na tego typu pytanie. Dobry elektryk będzie w stanie ocenić, w jakiej sytuacji jest instalacja elektryczna, sugerując jej remont lub całkowitą wymianę od podstaw.

Możesz również polubić