Praca elektryka – na czym polega?

elektryk

Na czym polega praca elektryka?

Interesuje Cię, jak wygląda zawód elektryka? Szukasz odpowiedniej ścieżki zawodowej, czy może kieruje Tobą zwykła ciekawość? Niezależnie od tego, którymi pobudkami się kierujesz, gwarantujemy, że niniejszy artykuł będzie dla Ciebie źródłem rzeczowych, merytorycznych i użytecznych informacji! Zapraszamy do zapoznania się z przedstawioną treścią.

Elektryk. Kim jest?

Praca elektryka z pewnością nie należy do najłatwiejszych, a ogrom osób uznaje ją również za niebezpieczną. Żeby elektryk mógł skutecznie i właściwie pracować, musi przestrzegać wielu ścisłych zasad. Nierozważne zachowanie mogło by niestety skończyć się nie tylko uszczerbkiem na zdrowiu, ale także — śmiercią. W związku z tym każdy elektryk powinien wyróżniać się następującymi cechami:
• Dokładnością, starannością,
• Wysokim poziomem umiejętności tak teoretycznych, jak i technicznych,
• Sumiennością,
• Precyzją i trzeźwością umysłu.

Charakterystyka zawodu elektryka

Czynności, jakie wykonuje elektryk są dość zróżnicowane i zależą od tego, jakie wykształcenie otrzymała dana osoba oraz jakie kursy ukończyła. Uogólniając, elektryk zajmuje się montażem, konserwacją i naprawą instalacji elektrycznej.

Elektrycy mają możliwość znalezienia pracy w rozmaitych dziedzinach. Po skończeniu szkoły, z pewnością można wykonwać prace na budowie oraz projektując i wykonując instalacje elektryczne. Alternatywnym zajęciem jest naprawa silników elektrycznych, rozmaitych maszyn oraz urządzeń.

Jak zostać elektrykiem?

Istnieje wiele możliwych kierunków, za pomocą jakich możesz wdrożyć się do pracy elektryka. Pierwszą opcją jest wybranie szkoły branżowej I lub II stopnia. Innym rozwiązaniem jest zapisanie się do Ochotniczych Hufców Pracy.

Jeżeli z kolei pragniesz zdobyć dokładne przygotowanie merytoryczne, najlepszym wyborem dla Ciebie jest ukończenie szkoły wyższej. Po zdaniu studiów najczęściej także będziesz mieć lepsze podstawy do tego, by dążyć do uzyskania wyżej płatnych stanowisk.

Podsumujmy wymagania, które pozwolą zostać Ci elektrykiem:

• Wykształcenie co najmniej techniczne (technik elektryk),
• Uprawnienia SEP dla grupy 1 do 20 kV i prawo jazdy kategorii B,
• Wiedza na temat automatyki przemysłowej,
• Doświadczenie w konwersacji oraz naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywania pomiarów, itp.

W jakich warunkach pracuje elektryk?

Zawód elektryka niezmiennie cieszy się popularnością, która, jak śmiało można zakładać, nigdy nie zmaleje. Zawód elektryka w dalszym ciągu jest opłacalny, a w wielu miejscowościach nawet deficytowy; jego popularność nie maleje. Wynika to z tego, że wiedza i umiejętności elektryka są przydatne w wielu dziedzinach i mogą być w rozmaity sposób użytkowane.

Elektryk może znaleźć zatrudnienie w:

• przemyśle,
• usługach,
• budownictwie.

W premyśle elektryk trudnić może się m.in. oświetleniem, naprawą silników lub tworzeniem instalacji elektrycznych. Z kolei w usługach elektrycy znajdują pracę przede wszystkim jako konserwatorzy urządzeń elektrycznych, w warsztatach naprawczych.

Zarobki elektryka. Od czego zależą?

Wynagrodzenia elektryków mogą się znacznie różnić. Wpływ na to ma uzyskane wykształcenie, odbyte kursy, doświadczenie zawodowe i uzyskane uprawnienia. Średnie zarobki znajdują się w widełkach od 2000 do 7000 złotych. Elektryk bez doświadczenia może oczekiwać wynagrozenia w wysokości około 2500 złotych, jednak pracownik po uczelni wyżeszej może z kolei starać się o zlecenia, na których wynagodzenie to nawet wielokrotność tej kwoty.

Zawód elektryka jest bez wątpienia zawodem niełatwym. Jeśli natomiast logiczne myślenie i rozwaga to Twoje cechy, ponadto — chętnie nabywasz umiejętności techniczne i wiedzę teoretyczną, ten zawód został stworzony dla Ciebie.

Możesz również polubić