Jakie prace wykonuje elektryk?

Jakie prace wykonuje elektryk?

Jakie prace wykonuje elektryk?

Zakres obowiązków elektryka

Czy opłaca się zostać elektrykiem? Oto pytanie, które zadaje sobie wiele osób będących na rozstaju dróg, decydując się na wybór konkretnej ścieżki zawodowej. Na pewno jest to praca wymagająca posiadania określonej ilości wiedzy, dzięki czemu będzie można także zadbać o bezpieczne wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych. Odpowiedź na to pytanie będzie można poznać po zapoznaniu się z zakresem obowiązków elektryka. Jak dokładnie one wyglądają?

Jakie prace do wykonania ma elektryk?

To, czym dokładnie zajmuje się elektryk, zależne jest od jego specjalizacji. Można jednak mówić o ogóle prac, jakie oferuje zdecydowana większość osób wykonujących ten zawód. Na tej liście znajduje się:

  • projektowanie instalacji elektrycznych,
  • montaż instalacji elektrycznych,
  • serwisowanie wcześniej położonych instalacji elektrycznych,
  • diagnostyka całościowej instalacji, jeżeli dochodzi do awarii,
  • naprawa uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej,
  • instalacja oświetlenia w domu/firmie,
  • kładzenie kabli,
  • konserwacja oraz naprawa linii napowietrznych i kablowych.

Warto również dodać, że elektryk może nie zajmować się instalacjami znajdującymi się w domu. Do zakresu jego obowiązków należeć będzie naprawa urządzeń elektrycznych. Co dokładnie może wchodzić w zakres obowiązków takiej osoby? Oto przykładowe prace:

  • naprawa maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • naprawa silników elektrycznych.

Czy każda osoba może zostać elektrykiem?

Teoretycznie tak. Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to zawód, który obciążony jest dużą odpowiedzialnością. Nieprawidłowo położona instalacja elektryczna może doprowadzić do pojawienia się awarii, która może skutkować m.in. pożarem całego domu. Odpowiedzialnością za taką sytuację może zostać obciążona osoba, która zajmowała się wykonywaniem tego rodzaju prac. Zanim jednak ktoś zostanie legalnym elektrykiem, musi zdobyć odpowiednie uprawnienia – co także nie jest łatwym zadaniem. Uprawnienia można zdobyć m.in. w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.

Dobry i solidny elektryk

Tak, elektryk ma do wykonania różnorakie prace. Czy faktycznie jest to zawód warty przyszłości? Jeżeli chodzi o prace, które będą do wykonania – na pewno tak. Pracy dla osób wykonujących ten zawód, na pewno nigdy nie zabraknie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, czy dana osoba będzie w stanie udźwignąć odpowiedzialność, którą będzie ponosiła – wykonując m.in. instalacje od podstaw w domach, czy też podczas montażu zwykłej lampy w sypialni.

Możesz również polubić