Co robić w przypadku awarii prądu?

awaria prądu elektryk

Co robić w przypadku awarii prądu?

Brak prądu w domu – co należy zrobić w takiej sytuacji?

Nagły brak prądu – ileż to razy człowiek miał do czynienia z tak zaskakującą sytuacją? Nie opłaca się już tego liczyć. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Pytanie błahe, ale jak się okazuje – wiele osób nie wie, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Warto więc przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, dzięki czemu uda się przetrwać nawet najbardziej kryzysową sytuację w przypadku awarii prądu.

Gdzie są bezpieczniki?

Po pierwsze – nigdy nie można panikować. Jak to mówią – „tylko spokój jest w stanie nas uratować”. Zgodnie z tą myślą, czas na działanie, które powinno rozpocząć się od sprawdzenia bezpieczników. Należy upewnić się, czy te są w prawidłowej pozycji. Okazuje się bowiem, że wiele nagłych awarii spowodowanych jest nagłym „wyskokiem” bezpiecznika ze swojego miejsca. Wystarczy je tylko poprawić lub ewentualnie przepalone bezpieczniki wymienić na nowe, dzięki czemu uda się odzyskać prąd. Nie podziałało? Czas na to, aby sprawdzić inne możliwości.

Przeciążenie sieci

Możliwe, że nastąpiło przeciążenie sieci, tzn. zbyt wiele urządzeń w jednym momencie zostało podłączonych do prądu. Niewinna sytuacja, która może spowodować nagłe wyłączenie prądu. Z taką sytuacją można poradzić sobie samodzielnie na ogół. Wystarczy tylko odłączyć wszystko od prądu, aby przystąpić po kolei do podłączania standardowych urządzeń elektrycznych. Uwaga! Dzięki temu można zorientować się również, które urządzenie takie przeciążenie może powodować. Należy unikać jego ponownego podłączania (lub włączać je samodzielnie bez innych urządzeń), ponieważ można doprowadzić do trwałej, ciężkiej do usunięcia awarii. Takie postępowanie nie podziałało? Czas na telefon do specjalisty.

Pogotowie elektryczne

Każda świadoma swego gospodarstwa domowego osoba, powinna zawsze mieć pod ręką numer do pogotowia elektrycznego działającego przez 24 h. Tak na wszelki, awaryjny wypadek. Nawet, jeżeli do awarii prądu dojdzie wieczorem, czy np. w dzień świąteczny. Jeżeli żaden z dwóch wymienionych przypadków nie będzie w stanie zadziałać, należy zadzwonić do specjalisty, który dzięki swojej posiadanej wiedzy, będzie w stanie namierzyć usterkę instalacji. W szczególności, jeżeli awaria dotyczy tylko jednego domu/mieszkania w okolicy.

Na samym początku właściwie należałoby to powiedzieć – diagnozowanie braku prądu powinno rozpocząć się od sprawdzenia, czy problem dotyczy tylko jednej jednostki mieszkalnej, czy też większej ilości domów/mieszkań znajdujących się w pobliżu.

Możesz również polubić